A Kolping-mozgalom egyik legfontosabb feladata, hogy tagjaival egyre mélyebben megismertesse a keresztény értékeket és ezáltal tettekre serkentse őket. Ebben alapvető útmutatás Kolping Adolf életpéldája és műve, valamint a katolikus társadalmi tanítás.
Fontos, hogy az egyes tagok igazi közösséget és az otthon védettségét tapasztalják meg. A Kolping Családban megélhetik és kibontakoztathatják kereszténységüket azáltal, hogy a tagok egymással szolidáris közösséget alkotnak, életproblémáik megoldásában egymás segítségére lehetnek. A Kolping Családok nyitottak mindazok felé, akik hitük szerint kívánnak élni, s e hitből indíttatva részt kívánnak vállalni az időszerű társadalmi problémák megoldásában, a jövő alakításában.
Alapító atyánk, boldog Kolping Adolf életének vezérgondolatát, mely szerint „az élet hitre épül”, mai globalizációs világunkban így lehetne lefordítani: “A tevékenység a hit eleven kifejeződése, milyenségre való tekintet nélkül.” Hogy mennyire időszerűek a Kolping által megfogalmazott életelvek, eszmék, azt ma is bizonyítja, hogy a mozgalom iránti érdeklődés egyre nő.
A BKCS alakulása óta eltelt több mint 25 évben ezen elvek és eszmék mentén fejtette ki tevékenységét. A Kolping zászló színei: a narancssárga és a fekete, az örömöt és a komolyságot szimbolizálják, összefonódásuk jelképezi, hogy az életben is e kettő helyes aránya adhatja meg a kiegyensúlyozottságot és a boldogságot az embereknek.